Levné letenky pro studenty, rodiny i jednotlivce
Využijte velmi levné letenky na Eurovíked třeba do Říma, Paříže, Londýna, Moskvy nebo Barcelony
Cestujte sami nebo s přáteli a kamarády se zvýhodněnou cenou za letenky
Wizz Air
, právně registrovaná jako Wizz Air Hungary Ltd. (maďarsky: Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft.) je maďarský ultra-nízkonákladový dopravce se sídlem v Budapešti, Maďarsko. Letecká společnost obsluhuje mnoho měst po celé Evropě a také některé destinace v severní Africe, na Středním východě a v jižní Asii. Má největší flotilu ze všech maďarských leteckých společností, i když není vlajkovým dopravcem, a v současnosti obsluhuje 44 zemí. Její mateřská společnost Wizz Air Holdings plc se sídlem na Jersey je kotována na londýnské burze cenných papírů a je součástí indexu FTSE 250. Od roku 2020 má letecká společnost své největší základny na mezinárodním letišti Ference Liszta v Budapešti a na londýnském letišti Luton a létá na 164 letišť.
Založení a expanze
Letecká společnost byla založena v září 2003. Hlavním investorem je Indigo Partners, americká soukromá investiční společnost specializující se na investice do dopravy. První let byl uskutečněn z mezinárodního letiště Katovice 19. května 2004. Generálním ředitelem letecké společnosti je József Váradi, bývalý generální ředitel společnosti Malév Hungarian Airlines. Společnost je registrována v Pest County v Maďarsku.
Dne 25. února 2015 se na londýnské burze začalo obchodovat s akciemi Wizz Air.
V listopadu 2017 společnost Wizz Air oznámila své plánované spuštění britské divize s názvem Wizz Air UK se sídlem v Londýně Luton především proto, aby využila přistávací sloty získané v době, kdy vstoupily do správy společnosti Monarch Airlines toho roku. Letecká společnost úspěšně požádala CAA o AOC a provozní licenci typu A. Letecká společnost zahájila provoz v březnu 2018 pomocí letadel registrovaných v Británii. Společnost Wizz Air UK měla začít přebírat lety do Spojeného království, které dříve provozovala společnost Wizz Air, a plány počítaly s tím, že tato letecká společnost do konce roku 2018 zaměstná až 100 zaměstnanců.
V listopadu 2018 Wizz Air oznámil plány na reaktivaci své dceřiné společnosti Wizz Air Ukraine, přibližně tři roky po jejím uzavření. Letecká společnost se bude snažit dokončit certifikaci v roce 2019 po akvizici dvaceti letadel A320/321 neo. Základny měly být vybudovány v Kyjevě a městech po celé zemi s plánovanou přepravou cestujících 6 milionů ročně do roku 2025.
Destinace
Hlavní článek: Seznam destinací Wizz Air
Země, ve kterých Wizz Air působí (říjen 2022)
Wizz Air zahájil nové lety mezi Katovicemi a Londýnem Lutonem v roce 2008. V lednu 2008 začaly lety z Gdaňsku do Göteborgu, Bournemouthu a Coventry. V létě 2008 Wizz Air znovu zahájil letní sezónní lety z Katovic a Budapešti do Girony a také nový týdenní spoj do Girony z Gdaňsku. Další letní spoje z Budapešti jsou Heraklion, Korfu, Burgas a Varna; z Katovic na Krétu-Heraklion a Burgas; z Varšavy na Korfu a Burgas. Také znovu zahájila svou službu třikrát týdně z Londýna-Lutonu do Burgasu. Dne 2. října 2008 Wizz Air oznámil, že řada jejích rumunských služeb zvýší frekvenci po objednávce tří letadel Airbus A320.
V únoru 2012 společnost Wizz Air oznámila, že od 18. června 2012 zahájí lety z mezinárodního letiště Debrecen do Londýna. Dne 11. září 2012 oznámila společnost Wizz Air nové linky do az Tel Avivu v Izraeli.
Dne 12. dubna 2013 Wizz Air oznámil, že od 17. června 2013 zahájí lety z letiště v Budapešti na mezinárodní letiště Hejdara Alijeva v Baku. Dne 26. června 2013 oznámil Wizz Air vstup na slovenský trh a přidal jednu novou linku z mezinárodního letiště Košice od září 2013.
Dne 26. června 2015 otevřela letecká společnost svou 19. základnu na mezinárodním letišti Tuzla v Bosně a Hercegovině a nasadila na letiště jeden nový letoun Airbus A320. S jedním letadlem umístěným na letišti otevřel Wizz Air od 26. června 2015 nové linky na letiště Memmingen (nedaleko Mnichova) a Sandefjord Airport, Torp (nedaleko Osla), a také na letiště Frankfurt–Hahn a Stockholm Skavsta, se začátkem dne 28. června 2015.
V únoru 2016 oznámila společnost Wizz Air novou základnu na mezinárodním letišti David the Builder Kutaisi (obsluhující Kutaisi v Gruzii). V říjnu 2016 Wizz Air oznámila novou základnu na mezinárodním letišti Kišiněv (obsluhující Kišiněv) v Moldavsku. V prosinci 2016 oznámila společnost Wizz Air novou základnu ve Varně v Bulharsku.
V únoru 2017 oznámila společnost Wizz Air novou základnu na londýnském letišti Luton ve Spojeném království. Také v roce 2017 společnost přidala tři nové trasy, do Tel Avivu v Izraeli; Priština, Kosovo; a Kutaisi, Gruzie, celkem přes 500 tras.
V lednu 2018 oznámil Wizz Air novou základnu na vídeňském mezinárodním letišti v Rakousku. Tři Airbusy 320/321 mají mít sídlo ve Vídni a společnost bude z rakouské metropole provozovat celkem 17 nových linek.
V listopadu 2018 letecká společnost oznámila, že otevře základnu na mezinárodním letišti Jana Pavla II v Krakově v Polsku, počínaje 12 trasami.
Jak koupit levné letnky? Prodej letenek za nelevnější ceny do všech velkých měst a oblíbených destinací? Cena letenky se liší podle lokality do které chcete letět a rovněž závisí na období ve kterém chcete letecky cestovat. Nejlevnější letenku za akční cenu si snadno a rychle zakoupíte online a ušetříte mnoho peněz. Akční letenku si pořídí jak student, obchodník nebo rodina s dětmi. Levně letenku získáte zejména při doprodeji posledních míst v letadle. Rovněž můžete ušetřit peníze podle toho, kolik letenek naráz objednáte a koupíte. Booking a prodej letenky je velmi snadný. Jakmile se dostanete na palubu letadla, letuška se Vám okamžitě věnuje a ukáže Vám vaše místo v letadle. Před objednáním a zakoupením letenky si ověřte ceny za zavazadla a ujistěte se, že je máte dobrře pojistěné. Každá letecká společnost rovněž řeší případné storno letenky podle předem odsouhlasených smluvních podmínek, které obsahuje refundaci, vrácení peněz. Rezervace letenky je vždy lepší provádět online přes internet.
Před každým letem zvažte, zda si koupit jednosměrnou letenku nebo letenku zpáteční. Cena letenky se rovněž odvíjí od počtu přestupů. Pokud se jedná o přímý, jednosměrný nebo charterový let, zpravidla si budete muset trochu peněz připlatit, ale naoplátku ušetříte čas. Velmi výhodný a často pasažéry využívaný je nákup letenky na poslední chvíli - objednávka last minute a obvykle od nízkonákladové letecké společnosti. Protože chce dopravce obsadit místo v letadle na poslední chvíli za každou cenu, zísáte letenku ve velké slevě. Jinou kategorií jsou potom letenky v první tříde nebo business class. Zde je cena značně vyšší a odpovídá nadstandardnímu servisu, kdy se o vás letuška stará po celou dobu letu. Rovněž u nás můžete využít zprostředkování dodateční služeb jako je ubytování nebo pronájem auta po příletu do cílového města. Některé vyhledavače nejlevnějších letenek nabízí skutečně nejlevnější letenku, ale dejte si pozor na dlouhé lety s přestupem.
Pokud není garantovaný přestup na zaoceánská letadla, mohla by se Vám letenka zásadně prodražit. Ceny letenek jsou téměř u všech leteckých společností uváděny s DPH. Velmi časté je rovněž přebukování letenek a podmínky přebukováné jsou uváděné ve smluvních podmínkách aerolinek či prodejců letenek. Kontakty a odkazy na potřebná místa naleznete na oficiálních stránkách prodejce nebo na stránkách aerolinek. Ceník letenek se průběžně mění v závislosti na vytížení letadla a ročním období. Cestování v letních měsících jako je červen, červenec a srpen je vždy o něco dražší než v zimních měsících jako je leden, únor, březen, kromě Vánoc a Nového roku. Prosinec a začátek ledna bývají letadla nejvíce vytěžovaná.
© 2019- 2020 Letenky Air