Levné letenky pro studenty, rodiny i jednotlivce
Využijte velmi levné letenky na Eurovíked třeba do Říma, Paříže, Londýna, Moskvy nebo Barcelony
Cestujte sami nebo s přáteli a kamarády se zvýhodněnou cenou za letenky
Ryanair DAC
je irská ultra nízkonákladová letecká společnost založená v roce 1984. Sídlí v Swords v Dublinu v Irsku a své hlavní operační základny má na letištích v Dublinu a Londýně Stansted. Tvoří největší část rodiny leteckých společností Ryanair Holdings a má Ryanair UK, Buzz, Lauda Europe a Malta Air jako sesterské letecké společnosti. Je to největší irská letecká společnost a v roce 2016 se stala největší evropskou nízkonákladovou leteckou společností pro pravidelné lety přepravující více mezinárodních cestujících než kterákoli jiná letecká společnost.
Ryanair Group provozuje více než 400 letadel Boeing 737-800, přičemž jediné 737-700 slouží jako charterové letadlo, jako záloha a pro výcvik pilotů. Letecká společnost se vyznačuje rychlou expanzí, která je výsledkem deregulace leteckého průmyslu v Evropě v roce 1997 a úspěchu jejího nízkonákladového obchodního modelu. Síť linek Ryanairu obsluhuje 40 zemí v Evropě, severní Africe (Maroko) a na Středním východě (Izrael, Jordánsko a Turecko).
Společnost byla občas kritizována za to, že odmítá vystavovat faktury za služby osvobozené od DPH, které poskytuje (letenky), špatné pracovní podmínky, nadměrné využívání zvláštních poplatků, špatné služby zákazníkům a tendenci záměrně vyvolávat kontroverze s cílem získat zdarma publicita.
Destinace
Země, ve kterých Ryanair působí (říjen 2022)
Hlavní článek: Seznam destinací Ryanair
Největší základna Ryanairu je v Londýně-Stansted se 44 letadly, následuje její domovská základna na letišti v Dublinu. Ryanair operuje z 84 základen spojujících 35 zemí po celé Evropě a severní Africe, z nichž některé mají základnu pouze pro jediné letadlo. Některá letiště mimo základnu obsluhují více letů a/nebo destinací než některá základnová letiště.
Ryanair tradičně upřednostňuje létání na menší nebo sekundární letiště obvykle mimo velká města, aby společnosti pomohl těžit z nižších přistávacích poplatků a rychlých časů obratu ke snížení nákladů. Ryanair dokonce označoval bratislavské letiště na Slovensku jako „Bratislava Vídeň“, přestože Vídeň je 80 km (50 mil) daleko v jiné zemi. V některých případech nejsou sekundární letiště vzdálená od města, kterému slouží, a mohou být blíže než hlavní letiště města; to je případ římského letiště Ciampino.
Ryanair stále obsluhuje několik velkých letišť, včetně Amsterdam Schiphol, Athens, Barcelona El Prat, Brusel, Budapešť, Kodaň, Dublin, Lisabon, Londýn-Gatwick, Madrid Barajas, Marseille, Oslo-Gardermoen a Řím-Fiumicino. Některá z těchto měst nemají životaschopné sekundární letiště, které by Ryanair mohl využít jako alternativu. V poslední době se Ryanair více rozrostl na primárních letištích, protože se snaží přilákat více obchodních cestujících. V létě 2014 letecká společnost poprvé otevřela základny v Aténách, Lisabonu a na hlavních letištích v Bruselu a Římě.
Ryanair létá v modelu point-to-point spíše než v tradičnějším modelu leteckého uzlu a paprsku, kde cestující musí přesednout do letadla při tranzitu na velkém letišti, obvykle se tak mohou dostat do více destinací. V dubnu 2017 přidal Ryanair do svého portfolia návazné lety, počínaje novým přestupním uzlem na letišti Rome Fiumicino (FCO). Ryanair má 50 evropských základen. Přestože se jedná o irskou leteckou společnost, má také významné zastoupení ve Francii, Německu, Itálii, Polsku, Španělsku, Spojeném království a mnoha dalších evropských zemích. V současné době je jejím největším trhem Itálie se čtrnácti základnami a devíti nezákladními letišti.
Největším konkurentem Ryanairu je EasyJet, který se mnohem více zaměřuje na větší nebo primární letiště, jako je Amsterdam a Paříž-Charles de Gaulle, a silně se zaměřuje na obchodní cestující. Ryanair také obsluhuje sluneční a plážové destinace se základnami mimo jiné na Kanárských ostrovech, Kypru, řeckých ostrovech a na Maltě. V srpnu 2014 letecká společnost představila ambiciózní plány na zřízení hlavního uzlu v Izraeli, který by obsluhoval širokou škálu evropských tras. V prosinci 2014 Ryanair oznámil plány na otevření své 72. základny v roce 2015 na Azorech. V únoru 2018, vzhledem k tomu, že skotská vláda nezrušila nebo nesnížila Air Passenger Duty (APD), Ryanair oznámil, že zruší mnoho letů z letiště Glasgow, což povede k tomu, že letecká společnost tam uzavře svou základnu. Jediné trasy z Glasgow do konce října byly Dublin, Kraków a Wroclaw, zbytek byl trvale pozastaven. To mělo za následek ztrátu 300 členů personálu letiště. V dubnu 2019 letecká společnost obnovila čtyři své trasy; do Alicante, Bruselu, Málagy a Varšavy. V roce 2022 Ryanair oznámil, že kvůli poplatkům zavře svou základnu na frankfurtském letišti v řadě se ztrátou 17 linek. Pět letadel, která tam sídlí, má být umístěno na jiných místech po celé Evropě.
Nejlepší letiště podle destinací
Destinace IATA na letišti
Irská republika Dublin DUB 122
Velká Británie London-Stansted STN 95
Itálie Milán-Bergamo BGY 81
Rakousko Vídeň VIE 77
Španělsko Malaga AGP 77
Španělsko Alicante ALC 75
Polsko Kraków KRK 74
Belgie Brusel-Charleroi CRL 73
Španělsko Palma de Mallorca PMI 71
Velká Británie Edinburgh EDI 64
Velká Británie Manchester MAN 64
Malta Malta MLA 61
Německo Berlín BER 58
Španělsko Barcelona BCN 58
Portugalsko Porto OPO 57
Portugalsko Lisabon LIS 53
Itálie Palermo PMO 52
Itálie Bologna BLQ 51
Francie Marseille MRS 48
Nejlepší letiště podle destinací 2007–17
Uchování destinací ve městech
Irská republika Dublin 185 73 %
Spojené království Londýn Stansted 132 69 %
Itálie Bergamo 124 65 %
Belgie Charleroi 116 70 %
Španělsko Girona 112 35 %
Německo Hahn 103 44 %
Německo Weeze 97 45 %
Španělsko Alicante 90 61 %
Španělsko Madrid 86 57 %
Itálie Pisa 86 53 %
Výběr destinací
Když Ryanair vyjednává s provozovateli letišť, požaduje velmi nízké přistávací a manipulační poplatky a také finanční pomoc s marketingovými a propagačními kampaněmi. V následných jednáních o obnovení smlouvy byla letecká společnost hlášena, že proti sobě hraje letiště a vyhrožuje stažením služeb a nasazením letadel jinam, pokud letiště neučiní další ústupky. Podle životopisu Michaela O'Learyho, A Life in Full Flight, rostoucí popularita Ryanair a také rostoucí vyjednávací síla jak s letišti, tak s výrobci letadel, vedly k tomu, že se letecká společnost méně starala o průzkum trhu/demografický přístup k výběru trasy. založené spíše na experimentování. To znamená, že je pravděpodobnější létat se svými letadly mezi letišti s nejnižšími náklady v očekávání, že jeho samotná přítomnost na této trase bude dostatečná k vytvoření poptávky, která dříve nemusela existovat, ať už zcela nebo částečně.
< br>
V dubnu 2006 se nepodařilo dosáhnout dohody o nové obchodní smlouvě, což vedlo k oznámení společnosti Ryanair, že v krátké době ukončí provoz na trase Dublin–Cardiff. Vedení letiště vyvrátilo tvrzení společnosti Ryanair, že letištní poplatky byly nepřiměřeně vysoké, tvrdilo, že poplatky v Cardiffu jsou již pod průměrem společnosti Ryanair, a tvrdilo, že společnost Ryanair nedávno přijala stejný přístup k vyjednávání s letištěm Cork a londýnským letištěm Stansted. V roce 2009 bylo oznámeno, že Ryanair přijal „tvrdá“ jednání s letištěm Shannon a pohrozil, že od dubna 2010 tam uzavře 75 % svých operací. Ryanair byl nucen vzdát se své trasy Řím Ciampino–Alghero poté, co byla trasa přidělena společnosti Air Jedna, jako trasa závazku veřejné služby (PSO). Evropská komise vyšetřuje kroky italské vlády při přidělování tras ZVS, a tím omezování hospodářské soutěže. V roce 2016 Ryanair stáhl více než polovinu svých letů z letiště Rygge v Norsku, načež se letiště rozhodlo úplně uzavřít, protože byly v soukromém vlastnictví a při nízkém objemu provozu by utrpěly ztrátu.
V některých případech (s přibývajícími roky se počet zvyšuje) se Ryanair rozhodl využít velká letiště, kde nejsou dominantní, a platit tam běžné poplatky. Mezi příklady patří Barcelona, Oslo, Kodaň a Manchester, u kterých dopravce zvýšil počet letů v roce 2021.
Jak koupit levné letnky? Prodej letenek za nelevnější ceny do všech velkých měst a oblíbených destinací? Cena letenky se liší podle lokality do které chcete letět a rovněž závisí na období ve kterém chcete letecky cestovat. Nejlevnější letenku za akční cenu si snadno a rychle zakoupíte online a ušetříte mnoho peněz. Akční letenku si pořídí jak student, obchodník nebo rodina s dětmi. Levně letenku získáte zejména při doprodeji posledních míst v letadle. Rovněž můžete ušetřit peníze podle toho, kolik letenek naráz objednáte a koupíte. Booking a prodej letenky je velmi snadný. Jakmile se dostanete na palubu letadla, letuška se Vám okamžitě věnuje a ukáže Vám vaše místo v letadle. Před objednáním a zakoupením letenky si ověřte ceny za zavazadla a ujistěte se, že je máte dobrře pojistěné. Každá letecká společnost rovněž řeší případné storno letenky podle předem odsouhlasených smluvních podmínek, které obsahuje refundaci, vrácení peněz. Rezervace letenky je vždy lepší provádět online přes internet.
Před každým letem zvažte, zda si koupit jednosměrnou letenku nebo letenku zpáteční. Cena letenky se rovněž odvíjí od počtu přestupů. Pokud se jedná o přímý, jednosměrný nebo charterový let, zpravidla si budete muset trochu peněz připlatit, ale naoplátku ušetříte čas. Velmi výhodný a často pasažéry využívaný je nákup letenky na poslední chvíli - objednávka last minute a obvykle od nízkonákladové letecké společnosti. Protože chce dopravce obsadit místo v letadle na poslední chvíli za každou cenu, zísáte letenku ve velké slevě. Jinou kategorií jsou potom letenky v první tříde nebo business class. Zde je cena značně vyšší a odpovídá nadstandardnímu servisu, kdy se o vás letuška stará po celou dobu letu. Rovněž u nás můžete využít zprostředkování dodateční služeb jako je ubytování nebo pronájem auta po příletu do cílového města. Některé vyhledavače nejlevnějších letenek nabízí skutečně nejlevnější letenku, ale dejte si pozor na dlouhé lety s přestupem.
Pokud není garantovaný přestup na zaoceánská letadla, mohla by se Vám letenka zásadně prodražit. Ceny letenek jsou téměř u všech leteckých společností uváděny s DPH. Velmi časté je rovněž přebukování letenek a podmínky přebukováné jsou uváděné ve smluvních podmínkách aerolinek či prodejců letenek. Kontakty a odkazy na potřebná místa naleznete na oficiálních stránkách prodejce nebo na stránkách aerolinek. Ceník letenek se průběžně mění v závislosti na vytížení letadla a ročním období. Cestování v letních měsících jako je červen, červenec a srpen je vždy o něco dražší než v zimních měsících jako je leden, únor, březen, kromě Vánoc a Nového roku. Prosinec a začátek ledna bývají letadla nejvíce vytěžovaná.
© 2019- 2020 Letenky Air